Poslanci celý včerejší den věnovali rozpočtu České republiky na příští rok. Připomeňme, že má mít schodek 252 miliard korun, meziročně o 43 miliard korun nižší. Příjmová a výdajová stránka pak započítává opatření uvedená v konsolidačním balíčku, proti kterým v posledních dnech protestovali učitelé i lékaři.

Rozpočet ale děsí i firmy. Ani ne tak kvůli zvýšení daně z příjmu právnických osob, jako kvůli tomu, že stát od příštího roku přestane dotovat ceny energií a tzv. podpora obnovitelných zdrojů se vrátí na účty klientů. Spolu s prudkým růstem ceny regulované složky energie se obávají razantního zvýšení cen.

O tom, jestli se v rozpočtu dají ještě najít nějaké peníze právě na energie, se v Ranním brífinku dozvíte od ekonomického analytika Národní rozpočtové rady Daniela Bárty.

V tomto podcastu držíme – až na výjimky – krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.