Poslanci celý včerejší den věnovali rozpočtu České republiky na příští rok. Připomeňme, že má mít schodek 252 miliard korun, meziročně o 43 miliard korun nižší. Příjmová a výdajová stránka pak započítává opatření uvedená v konsolidačním balíčku, proti kterým v posledních dnech protestovali učitelé i lékaři.

Rozpočet ale děsí i firmy. Ani ne tak kvůli zvýšení daně z příjmu právnických osob, jako kvůli tomu, že stát od příštího roku přestane dotovat ceny energií a tzv. podpora obnovitelných zdrojů se vrátí na účty klientů. Spolu s prudkým růstem ceny regulované složky energie se obávají razantního zvýšení cen.

O tom, jestli se v rozpočtu dají ještě najít nějaké peníze právě na energie, se v Ranním brífinku dozvíte od ekonomického analytika Národní rozpočtové rady Daniela Bárty.

V tomto podcastu držíme – až na výjimky – krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist