Premiér Petr Fiala je na velké cestě po subsaharské Africe. Při dojednávání byznysu v Africe je potřeba, aby dveře otevíral premiér a aby podnikatelé jednali i s těmi, kteří stojí v pozadí formálních institucí, říká Jan Prouza, afrikanista a děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Uspět v Africe při byznysu vyžaduje velkou spolupráci mezi různými aktéry, což se podle něj v Česku neděje a nepomůže ani to, že Česko nebylo koloniální zemí, což je v očích Afričanů výhoda. 

Češi přitom mají v Africe dobrý zvuk díky Baťovi a zbraním, na to mohou dnes navazovat. „Češi mohou nejen dělat v Africe byznys, ale i inspirovat se třeba digitalizací v Keni nebo platy vysokoškolských učitelů v Ghaně,“ říká Jan Prouza, který také kritizuje složitost procesu pro lákání talentovaných studentů z Afriky. 

V tomto podcastu držíme – až na výjimky – krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.