Položí vyšší DPH na čepované pivo tuzemské pivovarnictví? „Neřekl bych, že se blíží nějaká katastrofa. Ale co katastrofa je, to je zavírání hospůdek zejména na vesnicích a v menších městech,“ říká v Ranním brífinku Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. „Drastický bude zejména sociální dopad,“ dodává.

Na rozdíl od výrobců lihovin (vyšší spotřební daň) a pivovarů (vyšší DPH na čepované pivo) nakonec výrazně nezasáhly vládní daňové změny vinaře. „Je krásně vidět, jak politici podlehli vinařské lobby. A nebyli zdaleka první,“ hodnotí výsledek jednání Maier. „Nejhorší na tom je, že vinařství je privilegovaný sektor, jako by na něm stálo celé české zemědělství, ale opak je pravdou. Tuzemsko je u vína soběstačné jen zhruba z jedné čtvrtiny, takže 75 procent vína, které tady vypijeme, je z dovozu,“ popisuje situaci na trhu.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist