Položí vyšší DPH na čepované pivo tuzemské pivovarnictví? „Neřekl bych, že se blíží nějaká katastrofa. Ale co katastrofa je, to je zavírání hospůdek zejména na vesnicích a v menších městech,“ říká v Ranním brífinku Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. „Drastický bude zejména sociální dopad,“ dodává.

Na rozdíl od výrobců lihovin (vyšší spotřební daň) a pivovarů (vyšší DPH na čepované pivo) nakonec výrazně nezasáhly vládní daňové změny vinaře. „Je krásně vidět, jak politici podlehli vinařské lobby. A nebyli zdaleka první,“ hodnotí výsledek jednání Maier. „Nejhorší na tom je, že vinařství je privilegovaný sektor, jako by na něm stálo celé české zemědělství, ale opak je pravdou. Tuzemsko je u vína soběstačné jen zhruba z jedné čtvrtiny, takže 75 procent vína, které tady vypijeme, je z dovozu,“ popisuje situaci na trhu.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.