Ve firemní flotile zatím elektromobily společnost Shell nemá, byznysovou strategii už ale novému trendu firma přizpůsobuje. Nabíječky pro elektrická auta hodlá Shell začít v brzké době budovat i v českých obchodních centrech. Nejen o tom, jak náročný bude pro firmu, jako je Shell, přechod na zelenou ekonomiku, si v dalším dílu podcastu Green Deal povídali s šéfem Shell Czech Republic Danielem Vagaským Tereza Beránková a Martin Ehl.

Společnost Shell počítá s tím, že by i v Česku mohly v budoucnu vzniknout čistě elektrické čerpací stanice. Takový model se už firmě osvědčil například v Anglii. Elektřinu pro české dobíječky bude firma zatím nakupovat. Shell i nadále počítá s tím, že také po roce 2035 budou na silnicích jezdit dieselová auta, podíl elektrických se ale výrazně zvýší.

K přechodu od fosilních paliv k bezemisní ekonomice je ale podle Vagaského ještě dlouhá cesta. Budoucnost především nákladní dopravy vidí šéf Shell Czech Republic hlavně v bio LNG. Česko je podle něj tranzitní zemí a mělo by takové výhody využít. Odpad, ze kterého se zkapalněný plyn vyrábí, se podle Vagaského stane extrémně ceněnou komoditou. Technologie k náhradě benzinu a nafty podle něj existují, otázkou ale zůstává, zda pomocí nich už dnes lze vyrobit požadovaný dostatek suroviny.

Tento i další díl si poslechněte na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.