Je to jako když máte silný fotbalový tým a namísto útočení se rozhodnete hrát italské catenaccio. Právě k propracované destruktivní obraně přirovnává hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek rozhodnutí České národní banky, která většinově odmítla růst úrokových sazeb a namísto toho hlavně pomocí intervencí brání korunu, aby dál neoslabovala a neprohlubovala inflaci.

Devizové rezervy centrální banky jsou zatím pro tuto strategii poměrně velké. „Ale centrální banka nemá nikdy dostatečný objem rezerv, aby mohla hrát riskantní strategii v této partii proti finančním trhům,“ varuje v Ranním brífinku Marek. Podle něj by se při spekulativním útoku tuzemské rezervy vypařily jako pára nad hrncem během několika dnů. 

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.