Evropské firmy čeká zanedlouho další povinnost – ty největší budou muset už napřesrok dokládat, jak udržitelné jejich podnikání je. Přestože takzvaná taxonomie pro začátek nepočítá s větším zapojením malých a středně velkých podniků, řadu z nich novinka podle Pavla France z právní kanceláře Frank Bold zasáhne dřív, než samy čekají – jsou totiž součástí subdodavatelského řetězce velkých korporací a právě ty budou po svých byznysových partnerech požadovat data o zátěži, kterou planetě způsobují.

Největší zájem o ESG konzultace a zavedení taxonomie mají podle France v současnosti developeři a investiční skupiny, své projekty totiž připravují minimálně na dekádu dopředu. V budoucnu se podle něj ale každé firmě, která dává práci alespoň 250 lidem, vyplatí zaměstnat na takovou agendu člověka na plný úvazek. Těch, kteří by se přitom v problematice orientovali, je už teď nedostatek.

Malé a středně velké podniky ovšem zatím podobné ambice nemají, podle France budou brát taxonomii samy od sebe vážně až tehdy, když bude udržitelnost vyžadovat zákazník. O poznání komplikovanější zřejmě bude pořízení s těmi, kteří své podnikání rozjeli v devadesátkách.

Nejnovější díl podcastu Green Deal i další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.