Prvotní krok při energetické úspoře u starých domů je podle Šárky Tomanové z profesního svazu Šance pro budovy audit tepelných ztrát. Majitele domů přitom vyjde zhruba jen na 5000 korun. Pro případnou renovaci pak mohou čerpat i příspěvky státu a EU, primárně z Modernizačního fondu. V novém díle podcastu Green Deal HN se Tereza Beránková a Martin Ehl ptali taky na to, jaké jsou trendy ve stavbě nových domů. 

Podle vyhlášky pro energetickou účinnost budov, která letos začala platit i pro rodinné domy, je nově komplikovanější postavit jednopodlažní bydlení. Ve srovnání s podmínkami, které platily ještě na konci loňského roku, musí být novostavby o 20 procent energeticky úspornější. Pomoct by mohly dotace.

Průměrná dotace na zlepšení energetické účinnosti domu se podle Šárky Tomanové z profesního svazu Šance pro budovy pohybuje mezi 30 a 50 procenty. Peníze investované do solárních panelů, tepelného čerpadla nebo zateplení domu se podle ní vrátí nejpozději za 15 let.

Na zlepšení energetické účinnosti budov bude moct podle Tomanové Česko v nadcházejících letech čerpat až 100 miliard korun. V Česku přitom stojí celkem 1 650 000 rodinných a zhruba 220 tisíc bytových domů, průměrné stáří staveb je 50 let.

Nejnovější díl podcastu Green Deal i další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.Green Deal Summit