Prvotní krok při energetické úspoře u starých domů je podle Šárky Tomanové z profesního svazu Šance pro budovy audit tepelných ztrát. Majitele domů přitom vyjde zhruba jen na 5000 korun. Pro případnou renovaci pak mohou čerpat i příspěvky státu a EU, primárně z Modernizačního fondu. V novém díle podcastu Green Deal HN se Tereza Beránková a Martin Ehl ptali taky na to, jaké jsou trendy ve stavbě nových domů. 

Podle vyhlášky pro energetickou účinnost budov, která letos začala platit i pro rodinné domy, je nově komplikovanější postavit jednopodlažní bydlení. Ve srovnání s podmínkami, které platily ještě na konci loňského roku, musí být novostavby o 20 procent energeticky úspornější. Pomoct by mohly dotace.

Průměrná dotace na zlepšení energetické účinnosti domu se podle Šárky Tomanové z profesního svazu Šance pro budovy pohybuje mezi 30 a 50 procenty. Peníze investované do solárních panelů, tepelného čerpadla nebo zateplení domu se podle ní vrátí nejpozději za 15 let.

Na zlepšení energetické účinnosti budov bude moct podle Tomanové Česko v nadcházejících letech čerpat až 100 miliard korun. V Česku přitom stojí celkem 1 650 000 rodinných a zhruba 220 tisíc bytových domů, průměrné stáří staveb je 50 let.

Nejnovější díl podcastu Green Deal i další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.Green Deal Summit

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist