Ze dvou třetin může za růst cen energií válka na Ukrajině a hrozba odstřihnutí Evropy od ruského plynu, o zbylé zdražení se postarala cena povolenek, tvrdí ředitel útvaru prognóz a analýz skupiny ČEZ Pavel Řežábek. V podcastu Green Deal se s Terezou Beránkovou a Martinem Ehlem pokusil načrtnout budoucnost výroby i cen energií v Česku.

Podle Řežábka se Česko dočasně bude muset vrátit k uhlí, víc než tři roky jsou ale podle něj neudržitelné. O tom, jak velkou energetickou soběstačnost si jako Česko dokážeme zajistit, nakonec rozhodnou obnovitelné zdroje, říká Řežábek. Češi sice v budoucnu zřejmě budou moct z Německa poměrně levně dovážet elektřinu vyrobenou z tamních obnovitelných zdrojů, energetickou bezpečnost to zemi ale nezajistí. V budování OZE jsou Češi pozadu.

Od dob solárních baronů v roce 2009 podle Řežábka zlevnila fotovoltaika sedmkrát. „Je čas přiznat si, že šlo o utopené náklady, a posunout se dál,“ dodává.

Nejnovější díl podcastu Green Deal i další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.Green Deal Summit