Regulace kryptoměn v Česku ani ve zbytku Evropy téměř neexistuje. Bohužel to má někdy za následek, že firmy spojované s bitcoinem a dalšími digitálními mincemi přichází o své účty u bank – a nohy jim podkopávají i různé státní instituce a úřady.

Evropská unie proto připravuje komplexní legislativu MICA, která se chce obecně zaměřit na ochranu spotřebitele i investorů a zavést větší dohled nad tvorbou nových měn i nad burzami. Vedle toho je tu ale i návrh na zpřísnění pravidel proti praní špinavých peněz, který je na kryptoměny mnohem tvrdší než na nakládání s běžnými penězi. Obsahuje navíc i položku, která by mohla omezit používání dnes běžných kryptopeněženek.

Do Krypto Insideru HN tak tentokrát přišel europoslanec Ondřej Kovařík (nestraník za ANO), který se přímo podílí na přípravě obou opatření. Podle něj se EU snaží připravit aspoň základní rámec, ve kterém mohou kryptoměny i firmy fungovat. A to tak, aby nová pravidla nepřiškrtila inovace.

Nejnovější díl podcastu Krypto Insider a také předchozí epizody si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a v aplikacích Spotify a Apple Podcasts