Svůj život spojil s hudbou, dvakrát vystudoval Pražskou konzervatoř, v 80. letech vedle Janka Ledeckého nebo Jana Černého hrál na bicí v kapele Žentour a později byl členem Filmového symfonického orchestru. Václav Kabát je ale také úspěšným podnikatelem, před 30 lety založil firmu Bobo Blok a vrhnul se do výroby školních sešitů, bloků nebo diářů. Právě o rozjezdu rodinné společnosti vyprávěl v další epizodě podcastu Poprvé.

Podnikatelský příběh Václava Kabáta se začal psát před více než 30 lety ve Venezuele. S Filmovým symfonickým orchestrem tam vyrazil na turné a při pobytu v hlavním městě Caracasu ho zaujalo, že ve škole i na ulici si mohou lidé kopírovat dokumenty bez omezení. To z Československa neznal.

„Když jsem jel do Venezuely, potřeboval jsem si okopírovat notové materiály, ale u nás to bylo složité, všechno se muselo evidovat. V Caracasu jsem viděl, že kopírka je součástí života. To mě inspirovalo,“ vzpomínal Václav Kabát v podcastu Poprvé na dobu, kdy se začala rodit myšlenka na vlastní podnikání.

Z Jižní Ameriky se vrátil se třemi tisíci dolarů v kapse a dlouho nemusel přemýšlet, co s nimi: „Rád dělám zakázané věci, tak jsem koupil starou kopírku a začal jsem shánět papír.“ Přístroj postavil na balkon svého pražského bytu a začal nabízet služby kolegům z orchestru, ale také studentům, kteří chodili do okolních škol.

Několik dalších let Kabát kombinoval podnikání s hudební kariérou a objevoval, co všechno se dá z papíru vyrobit, až se v roce 1995 přesunul z Prahy do starého zemědělského areálu ve Voračicích u Sedlčan, kde Bobo Blok spustilo vlastní výrobu.

Kabátova firma postupně rostla, sešity, bloky a další výrobky dodával do supermarketů a zaměstnával až stovku zaměstnanců. Dnes v Bobo Bloku pracuje kolem čtyřiceti lidí a firma vyrobí kolem čtyř milionů výrobků ročně.

Jak vypadal start podnikání s papírem a proč firmu pojmenoval Bobo? Kolik stálo kopírování před 30 lety? Mají hudba a podnikání společné rysy? A proč před pěti lety rozdělil firmu na několik podílů a daroval je svým zaměstnancům? Také na tyto otázky odpovídal Václav Kabát v další epizodě podcastu Poprvé.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.