Do prvního zaměstnání nastoupila jen pár měsíců před sametovou revolucí, velké společenské změny v listopadu 1989 tak sledovala ze sekretariátu DAMU. Nová doba ji motivovala, aby se začala věnovat zajímavým a neotřelým činnostem. Nejdříve poznávala fax a počítač a poté, jak se přivádějí globální značky na český trh. Dalším hostem podcastu Poprvé je podnikatelka Margareta Křížová.

„Pominul revoluční kvas a na divadelní fakultě začínala být nuda. Uměla jsem německy, tak jsem nastoupila do jedné německé firmy, kde jsem se učila, co je fax a jak se zachází s počítačem,“ vzpomínala Margareta Křížová na své první pracovní zkušenosti. Když pochopila základy práce s novými technickými vymoženostmi, začala to být podle jejích slov opět nuda, a tak šla dělat asistentku do americké právní kanceláře White & Case, která tehdy v Praze otevírala svou pobočku.

„Začínala jsem tam od píky, vařila jsem kafe, brala telefony. V kanceláři byli čtyři zaměstnanci, příležitost něco dokázat byla obrovská. Učila jsem se právní angličtinu, chodila tlumočit a oni mi dali šanci,“ popisuje Křížová.
Ve White & Case pozorovala, jak na začátku devadesátých let míří na český trh mezinárodní společnosti, které na něm chtějí uspět a získat nové partnery a zákazníky. Zároveň se tak potkala s právničkou Laurie Spengler.

Právě s ní po dvou letech spoluzakládala společnost Central European Advisory Group, která pomáhala zahraničním firmám rozjíždět české pobočky: „Chtěly se tu etablovat, my pro ně zařizovali smlouvy, lidi do vedení, pomáhali jsme je dostat do obchodních řetězců.“ Následně se CEAG se svým poradenstvím a službami rozšířilo do dalších zemí východní Evropy, například do Maďarska, Polska, Rumunska nebo Ruska, a také na Balkán či do Pobaltí.

Křížovou mohou televizní diváci znát jako jednu z porotkyň v pořadu České televize Den D, kde se soutěžící podnikatelé snažili přesvědčit porotce, aby investovali do jejich projektu. Je také autorkou knihy Z deníku investorky.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.