Na to, jak správně nastartovat kariéru nebo rozjet firmu, neexistuje univerzální návod. Poučit se od těch, kteří už něco dokázali, je ale dobrý způsob, jak se vyvarovat zbytečných chyb. Proto jsme připravili nový podcast nazvaný Poprvé. Moderátor Jan Hrušovský si zve do studia výrazné osobnosti (nejen) byznysového světa a ptá se jich, jak vypadaly jejich začátky, co jim nejvíce pomohlo a co doporučují jiným.

Václav Staněk neměl velký počáteční kapitál, byl ale mladý a plný nadšení rozjet byznys. Zkušení podnikatelé a také jeho vlastní otec ho od nápadu vyrábět vlastní obuv zrazovali. Připomínali mu, že asijská konkurence dokáže vyrábět mnohem levněji. Staněk se ale nenechal odradit, vzal našetřených 30 tisíc korun, vsadil na ruční práci, propracovaný marketing a nastartoval výrobu bot Vasky

Právě o začátcích svého podnikání, srovnání s Tomášem Baťou a úspěšné crowdfundingové kampani vypráví v dalším díle podcastu HN Poprvé.

"Když jsem s mnoha podnikateli konzultoval Vasky, tak se mi většina z nich vysmála, protože jim to přišlo utopické a nepředstavitelné," říká Václav Staněk. Z výsměchu si ale nic nedělal. "Jako osmnáctiletý mladík nemůžete od lidí se zkušenostmi z korporátu a byznysu čekat, že vás poplácají po ramenou a řeknou vám, ať jdete rozběhnout českou značku obuvi."

Na začátku všechno bral tak, že v jeho podnikání existuje jediné riziko. Utratí svůj počáteční kapitál 30 tisíc korun a nebude mít nic. I proto zvolil nízkonákladový rozjezd a směnný obchod. Oslovil své spolužáky, aby mu pomohli, a za odvedenou práci jim dal pár bot. Tímto způsobem zaplatil například web, fotky a videa.

Po 4 letech může Staněk říct, že se mu podařilo prorazit. O jeho Vasky je zájem, což potvrzuje i crowdfundingová kampaň, která skončila v červenci, a Staněk díky ní získal téměř 5 a půl milionu korun, aby mohl nastartovat výrobu nových tenisek. Pro Staňka a Vasky to je další poprvé, protože klasické tenisky dosud nevyráběl.

Předchozí epizody podcastu Poprvé jsou k dispozici na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify a Apple Podcasts.