Kvido Štěpánek je jedním z nejbohatších Čechů, vlastní společnost Isolit-Bravo, která dodává plastové díly do automobilového průmyslu a vyrábí kuchyňské spotřebiče a jejíž roční obrat přesahuje miliardu korun. Štěpánek však zůstává skromným člověkem, který se stará o rozvoj svého rodného regionu, podporuje charitativní projekty a pomáhá handicapovaným rodinám.
"Nejvíc mě dojímají příběhy týkající se dětí, ty tvoří většinu, kterým pomáháme. Ročně podpoříme zhruba 200 až 250 rodin s handicapovanými dětmi, každé dáváme 20 tisíc korun," říká Kvido Štěpánek v podcastu Poprvé, kde kromě svých dobročinných aktivit popisoval také začátek a rozvoj svého podnikání.
Po dokončení svých studií v roce 1981 začal pracovat jako konstruktér jednoúčelových strojů v závodě OEZ Letohrad, který byl součástí podniku Isolit-Bravo. Pak přišel listopad 1989, celé Československo se začínalo proměňovat a změnou musely projít i do té doby národní podniky. "Isolit hledal nového ředitele, jenže nikdo to nechtěl dělat, přihlásil se pouze starý ředitel, komunista," popisuje začátky přerodu.
Jeho tehdejší kolegové navíc dostali strach, že by se se starým ředitelem mohly vrátit staré pořádky, a proto začali Štěpánka přemlouvat, ať se do výběrového řízení na nového šéfa společnosti přihlásí.
Nakonec byl jediný, kdo se dokázal postavit starému komunistovi a ucházet se o pozici ředitele. "Chápal jsem to jako svou povinnost. A když jsme byli jen já a starý komunista, tak jsem musel zvítězit. Tím jsem se stal prvním porevolučním ředitelem závodu."
Brzy ale zjistil, že podnik bude muset provést privatizací. "V prvním kole veřejné soutěže se nikdo nepřihlásil, pak k nám začali jezdit lidé v bílých a černých mercedesech a zaměstnanci dostali strach. Prý ať něco dělám, nebo to dopadne špatně," popisuje Štěpánek okolnosti, proč se nakonec rozhodl do veřejné soutěže také zapojit.
Po úspěšné přeměně národního podniku v soukromou firmu se však začaly objevovat další problémy. Kvido Štěpánek totiž věřil, že zaměstnanci budou z nových časů stejně nadšení jako on, ale nebyli. Zároveň tehdejší hospodářství nebylo v příliš dobré kondici a řada firem bojovala s platební neschopností.
V dalším díle podcastu Poprvé Kvido Štěpánek vyprávěl, jak dokázal krušná 90. léta překonat, jaký výrobek mu pomohl získat dostatek prostředků na investice do výroby, proč v současnosti nežádá o dotace a také kde se v něm vzala touha pomáhat potřebným.
Předchozí epizody podcastu Poprvé jsou k dispozici na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify a Apple Podcasts.
Studoval geodezii a toužil po práci v antikvariátu. Jiří Padevět o spisovatelských začátcích a české historii
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist