Sedm korun na účtu. To je realita okresního soudu v Příbrami. Neplatí proto znalcům, neplatí advokátům ex-offo. Nemá vlastně ani na běžný provoz. A v podobné situaci je i řada dalších soudů v celé republice. Peníze, které měly na celý rok, se kvůli rostoucím nákladům většinou rozpustily už v pololetí. Jak moc to už pociťují advokáti? Podle člena prezidia Unie obhájců Lukáše Trojana dluží soudy obhájcům zřejmě až nižší stovky milionů korun. „Náklady na obhajobu ex-offo představují ročně částku řádově půl miliardy korun. A domnívám se, že dominantní část této částky není vyplácena řádně ve lhůtě,“ říká v Ranním brífinku Trojan.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.