Jako jediná získala Záměl na Rychnovsku v soutěži Zelená obec roku hned dvě ocenění – obsadila třetí místo mezi obcemi do tisíce obyvatel a dostala také speciální cenu za sociální počin roku. „Začali jsme se udržitelnosti věnovat už před lety z přesvědčení, než že bychom viděli ekonomickou výhodnost,“ říká starosta Záměle Josef Novotný. Dodává ale, že bez dotací by nejen v jeho obci vznikla jen malá část projektů. „Naprostá většina starostů je zeleným řešením nakloněná, když je na ně dotační titul,“ dodává.

V čele Záměle je Novotný od roku 2010 a může tak srovnávat, jak se během let změnila administrativa spojená s povolováním různých projektů a žádostmi o dotace. „Všechno je složitější. Vyjadřuje se k tomu mnohem víc lidí, a když nad vámi bude sedět nevstřícný úředník a bude vám něco povolovat, tak vám neprojde nic,“ popisuje.

Jednoduché řešení této situace přitom nevidí. „Snížení počtu úředníků není řešení. Museli bychom změnit zákony, aby věci byly jednodušší, a teprve pak by bylo možné ubrat úředníky. Nemůžu si myslet, že když jich polovinu vyhodím, že to půjde rychleji,“ vysvětluje. 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist