Jako jediná získala Záměl na Rychnovsku v soutěži Zelená obec roku hned dvě ocenění – obsadila třetí místo mezi obcemi do tisíce obyvatel a dostala také speciální cenu za sociální počin roku. „Začali jsme se udržitelnosti věnovat už před lety z přesvědčení, než že bychom viděli ekonomickou výhodnost,“ říká starosta Záměle Josef Novotný. Dodává ale, že bez dotací by nejen v jeho obci vznikla jen malá část projektů. „Naprostá většina starostů je zeleným řešením nakloněná, když je na ně dotační titul,“ dodává.

V čele Záměle je Novotný od roku 2010 a může tak srovnávat, jak se během let změnila administrativa spojená s povolováním různých projektů a žádostmi o dotace. „Všechno je složitější. Vyjadřuje se k tomu mnohem víc lidí, a když nad vámi bude sedět nevstřícný úředník a bude vám něco povolovat, tak vám neprojde nic,“ popisuje.

Jednoduché řešení této situace přitom nevidí. „Snížení počtu úředníků není řešení. Museli bychom změnit zákony, aby věci byly jednodušší, a teprve pak by bylo možné ubrat úředníky. Nemůžu si myslet, že když jich polovinu vyhodím, že to půjde rychleji,“ vysvětluje.