Prudce rostoucí náklady na bydlení jsou věcí, která trápí většinu z nás. Hypotéky jsou extrémně drahé, ceny bytů jen velmi váhavě klesají z nedávných nedosažitelných vrcholů. Loni výrazně poskočily také ceny nájemního bydlení.

Přes veškeré slovní proklamace politiků, kterak zajistí dostupné bydlení pro všechny, nemá Česko ani zákon o sociálním bydlení. Ten poslední, který schválila v roce 2017 vláda Bohuslava Sobotky (tehdy ČSSD), nakonec neprošel parlamentem. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní finišuje zákon o podpoře v bydlení, který podle ministra Ivana Bartoše (Piráti) bude řešit problematiku mnohem komplexněji.

Na přípravě zákona, který by řešil bytovou nouzi v Česku, se v rámci koalice Za bydlení podílela i platforma pro sociální bydlení. Podle její ředitelky Barbory Bírové by měl chystaný zákon o podpoře v bydlení umožnit tzv. chytrý mix podpory. „Tam, kde nejsou byty vůbec, podpoří výstavbu. Tam, kde jsou, ale v nevyhovujícím stavu, podpoří opravy. A v místech, kde jsou byty, ale lidé je nepronajímají a nechávají je prázdné, najde uplatnění garance.“ Víc už v Ranním brífinku Hospodářských novin.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.