Po necelých pěti letech je v Česku víc nezaměstnaných než volných míst. Žádné drama na pracovním trhu se ale nekoná, firmy stále shánějí nedostatkové profese. Hladový trh práce bez problémů absorboval také příliv ukrajinských uprchlíků, byť ti stále pracují hlavně na pozicích s nejnižší kvalifikací. „A také za nejnižší výdělky, což vede k tomu, že podstatná část z nich má problém vyjít tady s penězi,“ říká v Ranním brífinku Tomáš Ervín Dombrovský, analytik trhu práce ze společnosti LMC.

Většina lidí, kteří přišli z Ukrajiny, má přitom výrazně vyšší kvalifikaci. Problémem, který brání jejímu využití, podle Dombrovského zůstává zejména jazyková bariéra a také nejistota ze strany zaměstnavatelů ohledně toho, jak dlouho budou chtít uprchlíci z Ukrajiny v Česku zůstat. „Většina z nich pořád doufá, že se budou moct poměrně rychle na Ukrajinu vrátit,“ dodává Dombrovský. 

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.