Třetí měsíc v řadě výrazně klesají útraty Čechů v obchodech a provozovnách služeb. Červencové maloobchodní tržby se meziročně propadly o více než sedm procent, podobně silný sešup zaznamenal Český statistický úřad i v předchozích měsících. „Tržby budou pravděpodobně klesat ještě víc, protože na domácnosti bude doléhat současná situace,“ říká v Ranním brífinku HN Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Lidé omezili hlavně výdaje za zbytné zboží – třeba tržby prodejců počítačů nebo mobilů meziročně spadly o více než 15 procent. Ve srovnání s loňským rokem se daří hůře i internetovým obchodům – letos zatím v žádném měsíci nezaznamenaly meziroční nárůst tržeb. Už jsou sice pryč dvouciferné jarní propady (ke kterým hodně přispěl vysoká srovnávací základna daná loňským lockdownem a tím, že řada věcí šla koupit pouze online), sedm horších měsíců v řadě je ale něco, co český e-commerce nepamatuje.

V Ranním brífinku držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.