Nejvíc elektřiny se loni v Česku vyrobilo z hnědého uhlí. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy Energetického regulačního úřadu. Po roce tak uhlí vystřídalo na pozici nejpoužívanějšího paliva jádro. Čísla za první čtvrtletí letošního roku navíc ukazují, že pozice hnědého uhlí je ještě silnější a za leden až březen se toto palivo podílelo na výrobě elektřiny z více než 42 procent.

Česko naopak zůstává na chvostu evropského srovnání co do výroby z obnovitelných zdrojů. Souhrnná data za celou unii jsou zatím k dispozici jen za rok 2020, novější čísla ERÚ ale ukazují, že meziročně se jejich podíl v Česku dokonce snížil. Téma v Ranním brífinku podrobněji rozebereme se zástupkyní šéfredaktora Hospodářských novin Janou Klímovou, která se specializuje právě na oblast energetiky.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.