Po ukončení studia na Fakultě elektrotechnické ČVUT a po konci vojenské služby Frolík pochopil, že opravování sálových počítačů je marná práce a jeho silnou stránkou je schopnost organizovat a řídit lidi. V 80. letech se tak pustil do dalšího podnikatelského plánu. 

"S manželkou jsme se rozhodli, že budeme pěstovat růže a že je budeme pěstovat moderně hydroponicky, to tehdy nikdo v Československu nedělal." Zařídil si vytápění skleníků, aby květiny mohl pěstovat i v průběhu zimy, a během pár let prodával růže na Havelském trhu, ve stanicích metra či u nemocnic v Praze. "Měli jsme denní tržby kolem 300 tisíc, pro porovnání můj tehdejší plat technického ředitele motolské nemocnice byl tři a půl tisíce," řekl Frolík v podcastu Poprvé. 

Když přišla sametová revoluce, vycítil, že se tím změní mnoho věcí na trhu s květinami, že na něj vstoupí konkurence z Nizozemska a ta potlačí cenu růží na minimum. Z pozice technického ředitele v nemocnici Motol viděl velkou příležitost ve výrobě zdravotnického vybavení, protože věděl, jak velký je rozdíl ve vybavení československých nemocnic a nemocnic na Západě.

V roce 1990 založil Linet a v bývalém kravíně ve Slaném pomalu začal rozjíždět výrobu nemocničních a pečovatelských lůžek. Od prvního měsíce se firmě dařilo, Linet rostl a dnes se řadí mezi světovou špičku ve svém oboru. 

Zbyněk Frolík v podcastu Poprvé také popisoval, kde sháněl finance a partnera pro svůj podnikatelský záměr, proč bylo důležité do byznysu přidat emoce, jak budoval Linet na zelené louce a dosáhl s ním miliardových obratů. Frolík později získal několik ocenění, například Podnikatel roku 2003 či Manažer roku 2009, v roce 2011 pak obdržel státní vyznamenání medaili Za zásluhy. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist