Vždycky jsem si kreslil a lákala mě interaktivita a animace. Hry byly od první chvíle velká láska, nechtěl jsem je jen hrát, ale také tvořit," vyprávěl Jakub Dvorský v další epizodě podcastu Poprvé, kde popisoval úplné kariérní začátky.

Zakladatel studia Amanita Design pochází z výtvarnické rodiny, takže u her ho více lákala práce na grafice. Programovat nikdy moc nechtěl, protože na to podle něj musí mít člověk v hlavě matematiku.

Na prvních projektech začal Dvorský pracovat už kolem roku 1995. Tehdy se připojil k partě spolužáků z gymnázia a podílel se například na hrách Dračí historie, Katapult či Asmodeus, které pravděpodobně pamatují už jen opravdoví nadšenci.

"Dokonce jsme to dotáhli až na školní nástěnku. Tam nás daly učitelky, které nás neměly rády, protože jsme nedělali úkoly."

O několik let později už pochopil, že ho hry mohou živit. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze dělal jako diplomku hru Samorost. Umístil ji na internet a začala se virálně šířit. Díky tomu Dvorský objevil nové možnosti distribuce a také monetizace. "Hru hrály miliony lidí a já tenkrát vůbec netušil, že je něco takového možné," vysvětloval v Poprvé.

Založil si tedy vlastní studio, začal nabírat další kolegy a jejich hry získávají popularitu v České republice a také v zahraničí.

Dnes ve firmě Amanita Design pracuje kolem 20 lidí a patří mezi nejúspěšnější česká herní studia.

Jakub Dvorský v podcastu Poprvé také vyprávěl o tom, jak se za více než 20 let změnila práce na počítačových hrách, jestli je dnes snazší nebo složitější uspět v herní branži a také jak důležité je hry nedělat pro peníze, ale brát to jako svou zálibu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist