Je jedním z podnikatelů a vizionářů, kteří zbohatli na českém internetu. Podílel se na založení vyhledávače a portálu Atlas.cz. V posledních letech se zabývá efektivitou a transparentností státní správy a stojí za službou Hlídač státu. Dalším hostem podcastu Poprvé byl podnikatel Michal Bláha.

Na jeho úplném podnikatelském začátku byly počítače a tvorba rozvrhů pro základní a střední školy. "Na počítačích jsem uměl víc než náš učitel a ten mě jednou vyhecoval, ať udělám něco pořádného. A taky si nejspíš myslel, že mě tím na dlouho zabaví," popisuje Bláha v podcastu Poprvé. Jenže klid od aktivního studenta vyučujícímu dlouho nevydržel.

"Program jsem napsal a kupodivu fungoval. Nebyl nejrychlejší, ale stále byl rychlejší, než kdyby rozvrh dělal člověk. A pak jsem to dal na několik dalších škol a začalo moje podnikání," říká. Živnost byla samozřejmě napsaná na jeho otce, protože na vlastní byl ještě příliš mladý. 

Nejvíc se Bláha musel naučit od zástupkyně ředitele a dalších členů pedagogického sboru, aby zjistil, jaké principy a jaká omezení se při tvorbě rozvrhu mohou vyskytnout. Program proto musel neustále zdokonalovat, zároveň ho ale šířil do dalších částí republiky. Vystačil si s tím až do vysokoškolských studií. "Na tehdejší dobu to byla brigáda, která mi zajistila velmi slušný příjem," přiznává. 

Na vysokou školu začal nejdříve chodit na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na ČVUT v Praze, protože tam byl obor, který studenty lákal na vývoj softwaru. "Ale byl to čistý podraz, protože jsme tam měli analýzu, fyziku a ze softwaru tam bylo velmi málo."

Po roce tak studium ukončil a přesunul se na VŠE. Přesto ten rok na "jaderce" nebyl zbytečný. Potkal tam totiž další studenty, kteří měli stejnou chuť a motivaci do vývoje softwaru jako Bláha, a tak založili firmu Sprinx.

V této společnosti postupně vznikal internetový portál Atlas.cz, který začal fungovat v roce 1997. Bláha ve firmě vystřídal různé pozice od vývoje až k postu člena představenstva. Společně s kolegy Atlas.cz prodal v roce 2008. 

V podcastu Poprvé se Michal Bláha vrátil k úplným začátkům, popisoval, jak zkoušel podnikat ještě před sametovou revolucí, proč v 90. letech musel platit pokutu finančnímu úřadu 80 tisíc korun a také v čem se Atlas.cz lišil od své konkurence a proč se ho rozhodl s kolegy prodat.

Michal Bláha byl už sedmým hostem podcastu Poprvé, jako první přišel zakladatel e-shopu Kasa.cz a on-line lékárny Pilulka.cz Petr Kasa, následovali Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy, startupista Vít Horký, Kateřina Vacková z neziskové organizace Loono, designérka Lucie Koldová a hudebník Otakar Petřina alias Marpo

Podcast Poprvé je k dispozici také na Spotify a v Apple Podcasts.