Už ve čtvrtek 13. června bude jasné, které obce uspěly ve druhém ročníku soutěže Zelená obec roku, jejímž partnerem jsou i Hospodářské noviny. O vítězích rozhodovala osmičlenná porota, ve které zasedala také Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR. „Důvodem, proč jsme podpořili tuto soutěž, je, abychom změnili vnímání slova zelená, které má mnohdy negativní podtext. Chceme ukázat, že je to hlavně ku prospěchu občanů, kteří v té obci bydlí,“ říká v podcastu HN.

Podle ní jde často také o generační problém, mladší obyvatelé naopak udržitelné projekty sami vyžadují. Ať už jde o úspory energií, způsob nakládání s odpady nebo třeba výsadbu zeleně. „Mnohdy to starostové nepojmenovávají jako zelený projekt, ale jako projekt, který je prospěšný pro veřejné prostranství nebo pro komfort bydlení v obci, a tím pádem jsou pak tyto myšlenky lépe přijímány,“ dodává Vladyková.

V podcastu bude řeč také o hospodaření obcí a jejich kritice za to, že na jejich účtech jsou velké přebytky. Podle Vladykové jde ale o zkreslený pohled. „Existuje pár měst, která mají vysoké zůstatky na svých účtech. Ale průměr běžného města nebo obce představuje rezerva na tři až čtyři měsíce provozních výdajů,“ vysvětluje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist