Už ve čtvrtek 13. června se dozvíme, které obce a města zvítězí ve druhém ročníku soutěže Zelená obec roku. Tu pořádá ČSOB a jejím partnerem jsou i Hospodářské noviny. Oproti loňsku se přihlásil více než dvojnásobek zájemců, ze kterých vybírala osmičlenná porota vítěze ve třech kategoriích. „Zaujalo mě, kolik obcí už uvažuje komplexně – jak pracovat s odpadní vodou, jak pracovat s odpadním teplem, přemýšlí nad cirkulární ekonomikou,“ hodnotí přihlášené projekty vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Ján Lučan, který byl také jedním z porotců.

Samotnému vyhlášení bude v Kampusu ČSOB předcházet konference Udržitelná budoucnost obcí. „Pozvali jsme zástupce z různých oblastí, které se dotýkají rozvoje regionů. Chceme, aby byla akce atraktivní jak pro odbornou, tak pro širší veřejnost,“ říká Lučan. Inspiraci budou moct účastníci načerpat i ze zahraničí – projekty a život v obci představí také starosta rakouské obce Ollersdorf im Burgenland Bernd Strobl. 

Stále častěji se v Česku řeší také otázka, zda nejsou obce při investicích – nejen zelených – příliš opatrné a nenechávají zbytečně ležet peníze na účtech. Podle Lučana je ale naopak potřeba ocenit, jak odpovědně se chovají. „Obce si často pečlivě připravují své peníze, aby mohly kofinancovat nějaký dotační program, a také si někdy musí našetřit, než se pustí do nějakého projektu. Možná jsou někdy opatrné, ale to, že mají nějaké zůstatky na účtu, neznamená, že nemají plány,“ míní Lučan.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist