Zpráva z úterka – opět uvízl kamion na přejezdu, který prostě nemohl projet. Šlo o hlubinný návěs, který vezl zemědělskou techniku. A zadrhl se spodkem. Že vám to něco připomíná? Ano, přesně takhle podle dostupných informací začala před dvěma týdny nehoda u Bohumína – kde vykolejil dálkový vlak, zemřel strojvedoucí a 20 lidí se zranilo. Následky přitom mohly být ještě horší nebýt toho, že bylo brzo ráno a vlak byl ještě poloprázdný.

Ten včerejší incident se stal na trati u Pacova na západním kraji Vysočiny – a má nakonec vlastně ideální rozuzlení: řidič dokázal zavolat obratem policistům, ti dispečerům a provoz na trati se zastavil. Lokálka na Vysočině se ale přece jen nedá srovnávat s koridorem na Slovensko, kde je vlaků mnohem víc a jezdí rychleji – takže na tyhle procedury často nezbude čas.

Právě v těchto dnech má Správa železnic vytipovat ty nejnebezpečnější přejezdy, které je potřeba přeměřit a upravit. Připomeňme, že právě případy uvízlých náklaďáků na hrbatých přejezdech ukazují problémy české státní správy v plné nahotě: bylo potřeba proinvestovat evropské peníze, tak se opravily tratě, jenže při tom se taky víc naklopily koleje, takže na vnější straně oblouků vznikly velké hrby – a ty už nikdo moc nedorovnával, protože silnice má jiného vlastníka.

V Ranním brífinku držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist