Velkým firmám nabízí takzvané uhlíkové kredity, jejich zakoupením pak odmazávají zátěž, kterou způsobují planetě, a dostávají se k požadované uhlíkové neutralitě. Tak vypadá zelený byznys firmy Carboneg. Peníze z prodejů kreditů posílá šéf Carbonegu Václav Kurel dál zemědělcům, kteří se o půdu starají podle principů regenerativního zemědělství. Někteří proto tvrdí, že si firmy kupují u planety odpustky. Nejen na to, jak v byznyse odmazat uhlíkovou stopu nákupem kreditů, se ptala Tereza Beránková s Martinem Ehlem.

Zemědělci, kteří se do projektu zapojí, tak mohou získat až 2500 korun za hektar půdy, kterému dopřejí dostatek odpočinku a nepřetěžují jej. Podle Kurela se takové jednání farmářů odrazí už po pěti letech v kvalitě zeminy, samotné plodiny nebudou potřebovat ochranu pesticidy ani jinou chemii. Díky fotosyntéze se pak vyrovná zátěž, kterou firmy přírodě způsobují.

Fungující příroda tak má vybalancovat uhlíkovou stopu společností například v bankovnictví nebo v IT sektoru. Uhlíkové kredity pak firmy kupují, aby odmazaly zátěž, kterou třeba jejich zaměstnanci planetě způsobili během služebních cest. Systém už běží v USA, z evropských zemí jej převzali Německo nebo Rakousko.

Tento i další díl si poslechněte na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.