Po tragickém roce 2020 se trh s uměním vrátil zpět v plné síle. Loni se prodala díla za 65 miliard dolarů, což představuje skoro 30procentní nárůst oproti předchozímu roku. A podle reportu Art Basel očekává letos 66 procent galeristů další výrazný nárůst.

A není divu. Zájem o umění překonává všechna očekávání. NFTs přivedly do aukčních síní novou generaci – a online platformy otevřely dveře k Monetovi i lidem, kteří obvykle do muzea nezamíří.

Umění navíc dlouhodobě překonává S&P 500 index, a tak roste počet sběratelů, kteří se na něj koukají jako na investici. I proto vznikají žebříčky, jako je J&T Banka Art Index, nebo projekty jako EduArt. Jaké trendy teď hýbou světem umění? Kdo je nejdražší český umělec? Kdo už v Česku vydal vlastní NFT? A proč má smysl udělat si výlet třeba do Humpolce?

Tip: Sledujte Instagram @hospodarky, kde se na všechny zmíněné trendy můžete i podívat.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Trendspotting si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist