Vikingové posílali těla svých mrtvých po vodě na hořících vorech. Pohanští předkové Gruzínců zase zemřelé pohřbívali v keramickém demižonu na víno. V Indii pohřbívají do posvátné řeky Gangy, námořníci do moře, Nepálci do větru. Moderní západní svět upřednostňuje pohřeb do země nebo kremaci, ve které je Česko mimochodem velmocí – volí ji 92 % pozůstalých. Smrt žije, jak zpívá Kato, a to jí ještě covid jde na ruku. 

Obětí koronaviru je v Česku přes 33 tisíc lidí a na celém světě přes 5 milionů. Celkově v Česku v roce 2020 zemřelo přes 129 tisíc, což je o téměř 17 tisíc více než v roce před pandemií. Přestože lidé stále umírají a svět se vyvíjí, pohřebnictví je obor, který se za posledních 100 let nezměnil téměř vůbec. Převládá v něm silný konzervatismus. Ale i do něj, i když zatím jen okrajově, už pronikají trendy, ať už jsou to start-upy jako Goodbye, pohřební klauni, rozptylové loučky, pohřby ke kořenům stromů, moderní parte nebo dokonce možnost nechat se zkompostovat.

Tip: Sledujte Instagram @hospodarky, kde se na všechny zmíněné trendy můžete i podívat.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Trendspotting si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist