V neděli to bude přesně 35 let od první demonstrace studentů, která přerostla v sametovou revoluci. Když lidé mluví o tehdejších událostech, vzpomenou si, že hlavní touhou byla tehdy svoboda. Politická a také ekonomická. Obojího se podařilo dosáhnout, přesto ve společnosti panuje špatná nálada.
A nevyplývá to jen ze statusů na sociálních sítích, kde se zdá, že o pět korun dražší kostka másla musí spustit převrat. Ale také z mnoha průzkumů. Stačí zmínit například Zprávu o stavu české demokracie v roce 2023. Z ní vyplynulo, že ve společnosti převládá skepse, nejednotnost, nedůvěra vládě a nezájem o věci veřejné. Podle analýzy se v roce 2023 přibližně 55 procent lidí domnívalo, že situace v Česku se vyvíjí nesprávným směrem. Hlavním důvodem prý je, že Češi zchudli.
Nespokojení a bez víry v lepší budoucnost svých dětí – Češi 35 let po sametové revoluci
Proč tomu tak je, jaká je životní úroveň a na co se má vláda a politici zaměřit, o tom jsme si v Ranním brífinku povídali s investičním stratégem společnosti Conseq Michalem Stupavským.
V Ranním brífinku držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.
Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist