V soutěži Zelená obec roku neuspěla pouze menší sídla, která se můžou pochlubit řadou ekologických opatření. Cenu za Sociální počin roku získala také padesátitisícová Karviná, a to za projekt Radibudky. V něm poskytuje obyvatelům materiál a návod pro výrobu ptačích budek. Do aktivity se kromě jednotlivců zapojují třeba školky, školy nebo firmy v rámci teambuildingů. Karviná se ale podle náměstka primátora Radima Slívy klidně může měřit s ostatními soutěžícími obcemi i v „zelených“ aktivitách.

„Přál bych si, aby lidé přestali vnímat Karvinou jako tmavé, špinavé město, ale aby věděli, že Karviná je zelené město, máme tam spoustu kulturních památek, sportovišť i možností volnočasových aktivit,“ popisuje Slíva. Zároveň ale přiznává, že pohled zvenčí zůstává stále podobný. „Image se mění velice špatně, je to historicky dané,“ říká.

Jaké plány má Karviná ve využití ploch po těžbě uhlí? Čím chce přesvědčit obyvatele, aby neodcházeli do větších sídel? A kolik ptačích budek už místní vyrobili? Také to uslyšíte v podcastu věnovaném soutěži Zelená obec roku, kterou pořádá ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist