Když Gavrilo Princip vystřelil 28. června 2014 v Sarajevu na následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este, nejspíš netušil, jaký řetězec událostí vlastně spustil. Co bylo v pozadí tehdejšího dění a v čem více než sto let stará mezinárodní situace byla – nebo naopak nebyla – podobná dnešní rozkymácené Evropě? „Kosmopolitní intelektuál považoval v roce 1914 válku v Evropě za přežitek primitivních lidí. A po roce 1989 jsme na dlouhou dobu podlehli podobné iluzi. To je těch 30 let zanedbaných výdajů na obranu. Poučení z první světové války bych nehledal v nějakých konkrétních mocenských bojích, ale spíše v tom, že nic není jisté,“ říká v Ranním brífinku reportér HN a také vystudovaný historik Ondřej Houska.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist