Když Gavrilo Princip vystřelil 28. června 2014 v Sarajevu na následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este, nejspíš netušil, jaký řetězec událostí vlastně spustil. Co bylo v pozadí tehdejšího dění a v čem více než sto let stará mezinárodní situace byla – nebo naopak nebyla – podobná dnešní rozkymácené Evropě? „Kosmopolitní intelektuál považoval v roce 1914 válku v Evropě za přežitek primitivních lidí. A po roce 1989 jsme na dlouhou dobu podlehli podobné iluzi. To je těch 30 let zanedbaných výdajů na obranu. Poučení z první světové války bych nehledal v nějakých konkrétních mocenských bojích, ale spíše v tom, že nic není jisté,“ říká v Ranním brífinku reportér HN a také vystudovaný historik Ondřej Houska.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist