Marek Mora měl před lety nabídku stát se českým premiérem, byl u toho, když se Mirek Topolánek málem popral s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. V Bruselském diktátu vůbec poprvé promluvil o tom, jak to tehdy bylo. Především ale platí, že žádný Čech neměl příležitost pozorovat fungování eurozóny z takové blízkosti a tak dlouhou dobu jako Mora, který je dnes náměstkem ministra financí. Když zuřila dluhová krize eurozóny, působil v nejvyšších funkcích v Bruselu. Absolutně nebere argumenty, že přijetí eura by Čechy posunulo do nějakého lepšího klubu v rámci EU. Naopak se obává, že eurozónu může potkat ještě horší krize, než když se hroutilo Řecko a další státy. Mora ale mluví i o nesporných výhodách společné evropské měny. Celkově vzato ale podle něj pro Česko euro nedává smysl – a vysvětluje proč.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist