Jaké benefity přináší lidem existence chráněných území a národních parků? A v jaké podobě vlastně máme přírodu chránit? Také to uslyšíte v novém díle podcastu Starosta, jehož hostem je ředitel CHKO Beskydy František Jaskula. „Zásadní je, aby ochranu přírody vzali za svou místní a řekli, že to chtějí. Nic nemá smysl prosazovat proti jejich vůli, pak to nebude fungovat,“ říká.

Nejen Beskydy v posledních letech hlásí stále větší zájem návštěvníků. „Třeba na Lysé hoře můžete vybrat kterýkoliv den v roce a kteroukoliv hodinu – vždycky tam někdo projde, třeba i ve tři ráno,“ popisuje Jaskula. Množství návštěvníků ale znamená komplikovanější život pro zvířata. „Ta už často nemají kam utéct, problém je, že v horách není nikdy klid,“ dodává.

Má smysl vstup do hor regulovat a jakým způsobem? Proč jsou Beskydy označovány za poslední „živé“ hory? A jak se daří velkým šelmám? Nejen na to se v podcastu ptá jeho moderátor a starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist