Ještě dva týdny se mohou zástupci měst a vesnic hlásit do nové soutěže Zelená obec roku. „Pro obce to může být zviditelnění a ocenění jejich dobré práce. Vítězové k tomu dostanou i finanční odměnu a možnost inspirovat ostatní,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB, která je organizátorem soutěže. V podcastu o ní hovoří s Jaroslavem Maškem, šéfredaktorem Hospodářských novin, které událost spoluorganizují a jsou jejím hlavním mediálním partnerem.

„Uspět může každá obec, která má zajímavé projekty v oblasti životního prostředí, nakládání s odpady či úspor energie,“ uvádí Lučan. Samostatná část soutěže je navíc věnována i sociálním počinům.

Obce se mohou přihlásit do 9. května, pak usedne odborná porota, v níž je například ministr životního prostředí Petr Hladík, architektka Eva Jiřičná nebo výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.

Vítězná města a vesnice získají ocenění Zelená obec roku a až 300 tisíc korun pro svůj další rozvoj. K registraci obce do soutěže není nutné dodávat žádné rozsáhlé dokumenty ani vyplňovat komplikované formuláře. „Přihlášky jsou jednoduché,“ dodává Lučan.