Je pátek 20. ledna – a přesně týden nás dělí od otevření volebních místností a výběru nového prezidenta. Zatímco volby vzbuzují rychlé vášně, dlouhodobým problémem se stávají rostoucí náklady. Inflace se loni ke konci roku vyšplhala na 16,8 procenta a byla tak pátá nejvyšší v celé Evropské unii. Letos, po lednovém růstu cen energií a přecenění řady zboží, se přitom očekává, že se dostane až ke dvaceti procentům.

Zatímco náklady rostou, příjmy výrazně zaostávají. A to jak v případě mezd, tak bohužel i v případě úspor. Nejen těch, které využíváme za aktivního života, ale i těch uschovávaných na přilepšenou ve stáří.

Penzijní fondy loni v důsledku prudkého vzestupu inflace rekordně prodělaly. Za posledních deset let podle údajů Asociace penzijních společností ČR (APS) dokázaly překonat inflaci pouze dynamické účastnické fondy. Naopak zhodnocení prostředků v tzv. starém penzijku, tedy transformovaných fondech a také v povinných konzervativních fondech, nepřesáhlo za tuto dobu ani jedno procento. Jen v transformovaných fondech je v tuto dobu téměř 2,8 milionu účastníků. Celkově si na penzi spoří 4,4 milionu lidí.

Jestli se přesto vyplatí spořit, zda neplatíme za správu peněz až moc a co je dobré a špatné na návrhu ministerstva financí, které chce změnit penzijní připojištění, si povídáme s Janem Sedláčkem z APS.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist