Údaje o inflaci za poslední tři měsíce loňského roku můžou vyvolávat dojem, že růst cen zpomaluje. „Je to ale spíš oddechový čas. Klíčový bude začátek letošního roku, kdy dochází k přeceňování řady služeb a zboží, kde se ceníky nemění každý měsíc,“ upozorňuje v Ranním brífinku hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Lednová inflace se tak klidně může dostat i na dvacet procent.

Během roku by ale už měla začít klesat a v meziročním vyjádření by se mohla vrátit k jednociferným hodnotám. „Pěti- nebo šestiprocentní inflace je ale stále vzdálená cíli centrální banky,“ připomíná Marek. Pokud by se na takové hladině růst cen usadil dlouhodobě, není to pro ekonomiku ani pro občany dobrá zpráva, vysvětluje ekonom v Ranním brífinku.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist