Do politiky se dostal Jakub Unucka oklikou – po přestěhování z Ostravy do Klimkovic ho trápilo, že část obyvatel topí vším, co aspoň trochu hoří, a podle toho také vypadalo ovzduší. Založil proto občanské sdružení Čisté Klimkovice, následně sedm let působil jako místostarosta města. Od roku 2016 je náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje za ODS. Fungování zastupitelstva v obci a na kraji je podle něj podobné, lidé se chtějí domluvit a posunout region dál. „Naopak efektivita v parlamentu se limitně blíží nula procentům toho, co udělá každé obecní nebo krajské zastupitelstvo. Nedokážu si představit, jak by fungoval kraj, kdybychom to řešili jako v parlamentu,“ říká Unucka.

Bude Moravskoslezský kraj i nadále závislý na těžkém průmyslu? Jak velká proměna region ještě čeká a co musí udělat pro to, aby uspěl? Je černé uhlí stále strategickou surovinou? Můžou zelené zdroje zcela nahradit výrobu energie z fosilních paliv? A dává smysl stavět velké solární a větrné parky, nebo mají větší šanci na úspěch projekty, které elektřinou zásobují pouze místní komunitu? Nejen na to se v podcastu Starosta HN ptá jeho moderátor a starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist