V Evropě přibývá zemí, které začaly zálohovat PET lahve nebo se k takovému kroku alespoň chystají. Česko zatím nic takového neplánuje navzdory tomu, že na změny tlačí sami výrobci nápojů. Podle Kristýny Havligerové z Iniciativy pro zálohování chce 60 procent nápojářů změnu. A to i kvůli rostoucím cenám plastů a hliníku.

K tomuto tématu si nechala iniciativa udělat také průzkum, ze kterého vyplývá, že čtyři z pěti Čechů by systém vratných PET akceptovali. A to i přesto, že uskladnit doma objemné PET lahve a nesešlápnuté plechovky by pro ně znamenalo větší nároky na prostor. O poznání méně nadšeně už se ale k problematice staví menší obchody, pro které by zálohy znamenaly zátěž.

I proto resort životního prostředí zatím odmítá vydat legislativu, která by zálohování zavedla jako povinné. Nápojáři tvrdí, že by infrastrukturu vybudovali sami – bez nutnosti státních investic. Sběrná místa, IT systém, třídicí linky i mezisklady by podle propočtů iniciativy vyšly asi na dvě až tři miliardy korun. Inspirovat se podle nich Česko může třeba na Slovensku, kde systém funguje od začátku roku.

Nejnovější díl podcastu Green Deal i další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.