Jak by náš život mohly zlepšit technologie využívané v takzvaných smart cities – to je hlavní téma pátého dílu podcastu HN Starosta. Jiří Novotný si tentokrát pozval jednoho z největších českých odborníků na chytrá města a obce, profesora Miroslava Svítka z ČVUT. Osobně vnímá smart cities jako „cestu, kterou se vydáme, aby naše sídla byla udržitelná, odolná. A technologie 21. století nám v tom můžou hodně pomoct“.

Chytré město, případně vesnici pak Svítek vidí ve dvou rovinách: „Ta první je hodně praktická: jak ušetřit energii, jak zmírnit dopady znečištění a jak lépe hospodařit se zdroji. Ta druhá, jak využít technologie k tomu, aby se podtrhnul genetický kód toho daného místa. Protože každé místo je jiné a genetický kód města je něco, co ti obyvatelé mají v sobě a jsou na to hrdí. A tento genetický kód je potřeba zachovávat, rozvíjet a i pomocí nových prostředků ho prezentovat.“

Podstatné ale je, aby nové technologie a nápady podporovali a využívali také obyvatelé. „Sám jsem byl někdy překvapen, že i projekt, který se mi líbil, lidé nepřijali, protože z nějakých důvodů nezapadl. A naopak jsem byl někdy překvapený, že i velmi jednoduchý projekt lidi potěšil,“ říká Miroslav Svítek. Příkladem takového nápadu jsou podle něj tabule ve vestibulu metra, které ukazují, za jak dlouho vlaky odjíždí. „Lidé jsou tak klidnější a nemusí třeba zbytečně běžet po schodech,“ dodává.

Jak by měly vznikat nápady na zavádění chytrých technologií v obcích? Jaký je rozdíl mezi tím, co potřebují velká města a malé vesnice? A jak může pomoct venkovu čtvrtá průmyslová revoluce? Nejen to uslyšíte v pátém dílu podcastu HN Starosta, který moderuje starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist