Kvůli vysoké inflaci klesly v prvním čtvrtletí reálné mzdy v Česku o 3,6 procenta. Mezi jednotlivými odvětvími jsou ale velké rozdíly. Vůbec nejhůř dopadli zaměstnanci ve veřejné správě a obraně, kterým reálná mzda klesla zhruba o devět procent. „Osobně by mi dávalo smysl, kdyby vláda jejich platy navýšila,“ říká v Ranním brífinku ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Podle něj nejsou na místě obavy z přílišného dopadu růstu platů ve veřejné sféře na rozpočet. „Nejednalo by se o tak závratné sumy, aby to byl argument pro to, vytvářet v těchto odvětvích náladu otrávenosti a frustrace, která se pak může odrážet v horším fungování zaměstnanců,“ dodává Skořepa. 

V Ranním brífinku držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.