Alkohol. Zázračný nápoj, po kterém máme příjemné euforické stavy, ale způsobuje nám mnohé potíže. Podle iniciativy Suchej únor je popíjení náš národní sport. Průměrný Čech vypije za rok 14,4 litru čistého lihu, víc zvládnou už jen v Litvě a Moldavsku. Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes milion lidí, což je zhruba každý sedmý dospělý, kterého potkáte na ulici.

Během prvního roku pandemie navíc alkohol tekl proudem ještě rychleji – a počet hospitalizací kvůli poškození jater se dokonce zdvojnásobil. I Miranda v novém Sexu ve městě neboli And Just Like That (A jak to bylo dál) má s nadměrným pitím problém. V hitparádě Billboard Hot 100 pak zmiňuje alkohol 22,4 procenta písniček.

Na druhé straně vidíme v posledních letech nástup zdravého životního stylu jako nového luxusu. Drahé lekce pilates, bio strava bez éček, dovolená v ekoresortech. Lidé si dávají pozor, jakou chemii si pouští do těla, a tak pak nedává moc smysl huntovat si tělo zelenou. Právě v tomhle rozporu vzniká nový trend uvědomělého pití, nealkoholických drinků či barů a střízlivosti, kterou už dávno nedrží jen komunita „straight edge“ nebo vyléčení alkoholici. Tomu všemu se budeme věnovat v letošním druhém dílu podcastu Trendspotting.

Tip: Sledujte Instagram @hospodarky, kde se na všechny zmíněné trendy můžete i podívat.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Trendspotting si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist