Nová německá vláda, ať už bude po víkendových volbách jakákoli, si bude muset po odchodu Angely Merkelové najít novou pozici ve světě. Problémem může být třeba obrovská ekonomická závislost na Číně, která se týká i českých firem navázaných na ty německé, říká Jakub Eberle, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Nový díl podcastu Signál je o roli Německa v současném světě, o jeho zahraniční a bezpečnostní politice, která má vliv i na sousedy, jako je Česko. 

Češi jsou v Berlíně vnímáni jako partner, s nímž sice nejsou potíže, ale který také není schopen přispět k debatě a řešení velkých témat, jež Německo potřebuje hlavně v EU řešit. „Nejsme schopni nabídnout odpovědi na velké otázky, které Německo řeší. Nejsme v eurozóně, nezajímá  nás uprchlická krize nebo rozvojová pomoc či změna energetiky,“ říká Eberle.

Berlín si naopak bude hledat pozice vůči nejdůležitějším globálním hráčům. „Můžeme čekat, že Vladimir Putin bude nové německé partnery testovat, jak má ostatně ve zvyku,“ podotýká Eberle.

Velkým problémem je pro Německo vztah k Číně, což se dotýká i českých firem. „Zatímco v případě Ruska jde o energetiku a hodně politiky, pohled na Čínu je úplně jiný. Německo je na Číně obrovsky ekonomicky závislé, a i když je potřeba vůči Pekingu přitvrdit, pro německou politiku to je a bude problém,“ říká Eberle.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.