Se sprejem a barvami začínal už v roce 1993. Na ulicích svou tvorbu Jan Kaláb podepisoval jako Splash, Cakes nebo Point. Jako jeden z prvních Čechů a Východoevropanů pomaloval celý vůz newyorského metra, čímž vstoupil do světové historie subkultury graffiti, ale také tím započal cestu stát se špičkovým výtvarníkem a majitelem galerie. 

„V naší bublině a subkultuře je newyorské metro počátek celého graffiti. Dotknout se té historie je jednoznačný sen každého writera,“ vzpomíná Jan Kaláb na jeden ze svých životních zážitků v podcastu Poprvé.

V 15 letech poprvé nastříkal svůj piece, tedy své první dílo. Po střední škole pak se svými kamarády vyrazil do USA, aby si splnil sen a pomaloval celý vůz metra v New Yorku. Jenže jeho splnění také přineslo změnu v dalším směřování kariéry. Kaláb neměl motivaci celý život malovat na vlaky a zdi.

Začal dělat plastikové 3D graffiti a po konci vysokoškolských studií na Akademii výtvarných umění v Praze se pustil do realizace kulturního centra Trafačka. V bývalé trafostanici v Praze-Libni vzniklo místo pro mladé a začínající výtvarníky.

Související

První dohoda s developerem zněla, že prostor mohou využívat rok, nakonec tam Trafačka vydržela osm let. Poté se původní zakladatelé Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala a Blanka Čermáková přesunuli do Holešovické tržnice a rozjeli provoz soukromé výstavní síně Trafo Gallery.

Mezitím Kaláb pracoval i na své umělecké kariéře, před 11 lety vystavoval na Expu v čínské Šanghaji, svá díla dostal do galerií ve Spojených státech i v Jižní Americe a jeho obraz Blue Cloud 1234 PM si do aukce vybrala prestižní londýnská síň Sotheby’s. Loni pak Kaláb prodal dílo VIRUS 0420 za 850 tisíc korun. Letos využil nastupujícího trendu nezaměnitelných tokenů a jeho animaci Lost Ultramarine Shell si pořídil asijský kupec za 11,80 etherea, což v době aukce bylo zhruba půl milionu korun.

Jan Kaláb dále v podcastu Poprvé popisuje, jak pronikal do subkultury a pražské party kolem graffiti, proč ho malování po zdech a vlacích lákalo, kdy začal jeho přerod ze sprejera v uznávaného umělce, proč neustále pociťoval stigma kluka z východní Evropy (které toužil překonat a dostat se na světovou úroveň) a také jak vypadaly začátky Trafo Gallery.

Nejnovější díl i předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.