"Násilím se nutit do dobré nálady nejde. Důležité však je si uvědomit, že když se nám rozjede proud negativních myšlenek, je možné ho zastavit a přesměrovat," říká k současné situaci kolem koronaviru docentka psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a ředitelka Centra pozitivní psychologie ČR Alena Slezáčková.
Univerzální recept na štěstí však podle ní neexistuje. Každému pomáhá něco jiného a má poslouchat to, co právě jemu dělá dobře – ať už je to pohled do minulosti, prožívání přítomnosti či těšení se na budoucnost.
"Hlavními pilíři naší současné pohody je vděčnost za to dobré, co jsme v životě dostali, a naděje, že bude lépe," říká Slezáčková.
Češi jsou na tom podle ní s úrovní vděku a naděje velmi dobře, což naznačuje, že se dokážou se všemi opatřeními proti šíření koronaviru, které připomínají válečný stav, vyrovnat obstojně.
Jak bojovat s tísnivými pocity nejen během karantény? Jaké spouštěče dobré nálady fungují? Co je to zážitková konzerva a jak sama docentka čelí současné situaci, která připomíná přípravu na apokalypsu? To si poslechněte v podcastu HN 360° zaměřeném na získání duševního klidu v době boje s pandemií.
Podcast si můžete poslechnout také na platformách Apple Podcasts nebo Spotify.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist