Ekonomika přežije všechno. Pokud šok nebude extrémní, tak na něj během dvou tří let můžeme zapomenout, říká ekonom Vilém Semerák. Odborník CERGE-EI na mezinárodní obchod to říká i s vědomím toho, že současné ekonomické modely mají slabiny a nedokážou přesně predikovat dopady krize způsobené koronavirem na další vývoj světového hospodářství. Jisté paralely pak můžeme vysledovat z historie. Z toho, jak se státy zotavovaly z pandemií a epidemií dříve.

"Pandemie nám může pomoci přijmout nové technologie, omezit mezinárodní cestování, využívat vzdálenou výuku a pomůže nám i v tom brát některé hrozby vážně a dokázat se tak vyhnout jejich budoucímu horšímu scénáři," je přesvědčen Semerák.

Které obory budou šířením nemoci COVID-19 nejvíce zasaženy a kterým to naopak pomůže? Nakolik zhorší dopady krize to, že je výroba jednotlivých států propojena? Které ekonomiky ji ustojí nejlépe?  To si poslechněte v podcastu HN 360° zaměřeném na dopady krize na českou a světovou ekonomiku.

Podcast si můžete také poslechnout na platformách Apple Podcasts nebo Spotify.  

Podcast HN Koronavirus Vilém Semerák
Podcast za časů koronaviru: Hostem Vilém Semerák, ekonom CERGE-EI.
Foto: Tomáš Cetkovský

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist