„Byznys není o tom, koho čím nahradím, ale jaké příležitosti vytvoříš pro lidi, aby se mohli realizovat,“ říká ředitelka Nadace Tomáše Bati Gabriela Končitíková. „Tomáš Baťa nejdříve vychoval a vzdělal své zaměstnance, kteří měli dát službu dalším lidem. Přece není možné dát něco, co nemáš,“ vysvětluje Končitíková.
Vzdělávání zaměstnanců v dospělosti je jednou z nejtěžších věcí vůbec, protože tam – jak se říká baťovsky – to nemáte jak „občůrat“. Tam jsme na to sami. „Baťovské procitnutí nastalo ve chvíli, kdy si podnikatel uvědomil, že pokud své zaměstnance neprovede tříletým transformačním programem, tak na něj jednoduše nebudou mít čas. Dospělost začíná ve chvíli, kdy si uvědomíme své hodnoty a nečekáme na to, že problém za nás vyřeší někdo jiný, začínáme vše řešit sami,“ popisuje definice za Tomáše Baťu ředitelka jeho nadace.
Už Baťa věděl, že když v člověku objevíte tvůrčího ducha, tak se začnou dít věci. Soustředil se na vyhledávání a rozvíjení talentů u zaměstnanců způsoby, které lze aplikovat i v dnešní době. „Jsme 100 let za Baťou, ne on za námi. Tomáš Baťa vždy lidi nejdříve pozoroval a pak s nimi mluvil. A když se zjistilo, že mají talent, který lze rozvíjet, tak se pro ně vytvořilo prostředí,“ dodává Gabriela Končitíková.
Projekt vznikl ve spolupráci se společností Randstad HR Solutions.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist