Provozovatelé solárních elektráren stojí před další komplikací. Ti, kteří nechali pořízení většího bateriového úložiště až na dobu, kdy si svou elektrárnu pořádně vyzkouší, mají zřejmě smůlu. Tedy minimálně v případě, že svou původní baterii kupovali před více než rokem. Kvůli rychlému vývoji technologií se starší typy baterií neumí s těmi novými domluvit. Jak se to dá řešit, radí Zdeněk Müller z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Podrobnosti v novém díle podcastu Green Deal zjišťovali Martin Ehl a Tereza Beránková.
„Je to jako se starým mobilem. Tím se taky dovoláte, ale už neumí komunikační metody, které používáme teď,“ přirovnává Müller starší baterie k jiným technologiím. Výhodou je podle experta fakt, že nové typy baterií za poslední rok razantně zlevnily, zájemci je pořídí za polovinu toho, co zaplatili loni.
Dříve či později zasáhne Green Deal naše peněženky a politici toho strachu zneužívají. Zastavit ho ale už nejde, říká Daněk
Kromě komunikačního rozhraní, kdy se spolu nová a stará baterie neumí „bavit“, ale řeší provozovatelé solárních elektráren ještě další komplikaci. „Problém je i v tom, že řada firem v Česku už zkrachovala, a původní baterie, které dodávaly, majitel elektrárny sám jen těžko sežene – i kdyby na trhu ještě náhodou byly,“ dodává Müller.
Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist