Více než 11 miliard korun. Právě o tolik by měl v příštím roce klesnout rozpočet resortu školství. A to v praxi znamená především razantní škrty. O práci tak může přijít až 20 tisíc nepedagogických pracovníků. Samotných učitelů se propouštění sice týkat nemá, ale pokud by vláda měla dodržet slib, že budou brát 130 procent průměrné mzdy, musela by naopak najít v prázdné státní kase dalších 30 miliard.

Jak to jde dohromady s proklamacemi politiků, podle kterých je vzdělání klíčová priorita? A kde by se dalo v českém školství ušetřit tak, aby to nemělo fatální důsledky? Podle předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové jsou rezervy například u malých škol v regionech. „Je to trošku v našem DNA, že každá vesnice měla kostel a školu. Ale možná je ta doba už jinde, lidé žijí jinak,“ říká v Ranním brífinku Mazancová.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.