Standa Pekárek jezdí jako řidič v Československé televizi a má sny. Řídit volhu, vozit Goťáka a mít se dobře. A svým cílům neváhá obětovat cokoliv a hlavně kohokoliv. Příběh práskače s krycím jménem Volha z produkce České televize ukazuje společnost 70. a 80. let bez příkras, jako dobu plnou zmaru, drobných či větších ústupků, morálních selhání, vulgarity a zrady. „Je to taková uvěřitelná sonda do života člověka, který se snaží tím režimem nejen proplout, ale i z něj něco získat. I za cenu toho, že obětuje jakoukoliv naději na to, že by mohl mít třeba charakter,“ říká o hlavním antihrdinovi Volhy publicista a spoluautor podcastu Přepište dějiny Martin Groman. Jak se podle něj proměňuje vnímání normalizace? A jsme dnes smířlivější ke Standům Pekárkům?

V Ranním brífinku držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.