Dva ze tří Čechů podporují větší rozvoj obnovitelných zdrojů, zateplování budov nebo výměnu kotlů. Alespoň to ukazují průzkumy agentury STEM a Institutu 2050. Podle Tomáše Jungwirtha Březovského, prvního hosta nové řady podcastu Green Deal a taky vedoucího klimatýmu think-tanku Asociace pro mezinárodní otázky, bude možná nadcházející zima pro peněženky Čechů ještě náročnější než ta předchozí. Největší proměnnou je podle něj délka a případně výsledek války na Ukrajině. Nejen nad tím, co se během uplynulého roku pro Čechy změnilo, s ním bilancovali Martin Ehl a Tereza Beránková.

„Pro mě je teď vůbec nejzajímavější otázka mezinárodní obchod,“ říká Březovský. Část velkých průmyslových firem teď podle něj propočítává, zda a kam případně přesunout svou výrobou. Evropská unie a USA tak možná podle Březovského budou doplácet na ambiciózní cíle své klimatické politiky. Samotná EU má podle něj přitom zásadně horší strategickou pozici, nemůže využívat společnou daňovou politiku.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Oproti tomu Česko šláplo v porovnání s předchozími lety v přemalování ekonomiky na zeleno na plyn. Během uplynulého roku si o dotaci z programu Nová zelená úsporám požádalo víc lidí než za předchozích šest let fungování programu.

Problémem v Česku se Březovskému zdají být větrné elektrárny. Dosud jich na našem území funguje jen 210. Třeba v sousedním Rakousku jich ale energii vyrábí na 1300. Na vině je podle mladého analytika především zdlouhavé administrativní řízení.

Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.